top of page

Чи потрібно ПЗВ?

  • Writer: Іванів Роман
    Іванів Роман
  • Jun 18, 2019
  • 3 min read

Updated: Jun 23, 2019

Одним з найголовніших питань, яке однозначно ідентифікує електрика на хороший - поганий - це питання про доцільність застосування пристрою захисного відключення (ПЗВ). Деякі представники «старої гвардії» електриків, особливо працюючих в ЖЕКах, до сих пір живуть тими часами, коли ПЗВ необов'язково було застосовувати в побутових електропроводках, але, вже починаючи з 2001 року, - його застосування стало обов'язковим. Однак стара «гарт» дає про себе знати і цей прилад як і раніше ігнорується. Таких електриків треба відразу визначати у «ворожий» табір, вносити в чорний список і запропонувати їм, озброївшись кремнієвим сокирою, йти полювати на давно вимерлих мамонтів.



Отже, що таке УЗО? Наукове і правильна назва цього пристрою - вимикач диференціального струму. На яких принципах побудована робота УЗО?


  • УЗО підключається до фазного провідника (L) (в трифазних до трьох фазним L1, L2, L3) і робочого нулю (N). Причому в електронних УЗО обов'язково дотримується полярність підключення!

  • Відомо, що в замкнутому ланцюзі змінного струму електричний струм, що йде від джерела живлення і приходить до нього повинен бути рівним. УЗО вимірює ці струми і в разі невідповідності спрацьовують при певному порозі. Точніше сказати, ці розумні пристрої вимірюють самі струми, а тільки їх різницю.

  • В однофазних (двополюсних) УЗО порівнюється струм, що йде по фазного провідника (L) і приходить по робочому нульового (N), а в трифазних (чотирьохполюсних) УЗО йде порівняння суми струмів всіх фазних (L1, L2, L3) і робочого нуля (N ).

  • Різниця минає і що приходить струму дуже часто може відбуватися при витоку електричного струму через тіло людини або тварин, хоча є й інші варіанти.

  • Поріг спрацьовування УЗО майже завжди менше, ніж небезпечні величини струму, що проходять через людське тіло. Найчастіше застосовують УЗО з порогом спрацьовування в 30 мА, а в приміщеннях з підвищеною вологістю 15 або навіть 10 мА.

  • УЗО з диференціальними струмами спрацьовування від 100 до 500 мА не призначені для захисту людей від вражаючих факторів електричного струму, а потрібні для захисту електропроводки. Їх часто називають протипожежними УЗО. Струм витоку в 300-500 мА, що виник в електропроводці, може привести до виділення потужності в 65-110 Вт, що за певних умов може стати причиною пожежі.


Робота УЗО дуже наочно показана на малюнку. Головним вимірювальним елементом є тороїдальний трансформатор струму, через центр якого зустрічно проходять «минає» фазний провідник зі струмом I1 і «приходить» нульовою зі струмом I2. При штатної і нормальній роботі електропроводки ці струми рівні, а відповідно і магнітні потоки, створювані ними в тороїдальним сердечнику, теж будуть рівні за модулем, але протилежні за напрямком. ФΣ = Ф1-Ф2 = 0. На осерді трансформатора знаходиться вимірювальна обмотка, в якій при нормальних умовах не збуджується ЕРС (електрорушійна сила).


Як тільки струми НЕ будуть рівні, а це може відбуватися при пробої фазного проводу на корпус електроустановки і торканні його людиною, може виникнути струм витоку, показаний на схемі помаранчевим кольором. Тоді струми I1 і I2 перестають бути рівними, відповідно сумарний магнітний потік в сердечнику ФΣ = Ф1-Ф2 ≠ 0, пропорційно своїм значенням буде порушувати в вимірювальної обмотці ЕРС, яка при певному порозі пустить у хід Магнітоелектричний реле, яке розщепить контакти УЗО.


Наведемо кілька тез і тверджень, заснованих на багаторічному досвіді, але які допоможуть прийняти правильне рішення:


  • Використання УЗО в електропроводці будинку або квартири - обов'язково. Кожне спрацювання ПЗВ може врятувати людське життя.

  • У характеристиках УЗО головне - це величина диференціального струму, при якому гарантовано відбувається його спрацьовування. Вона може бути різних номіналів: IΔ = 10, 30, 100, 300 мА.

  • Іншою характеристикою УЗО є гранична величина номінального струму, яке УЗО може через себе пропустити. Зазвичай виробляються УЗО з In = 10, 16, 32, 40, 50, 63, 80, 100 А. Цей показник ні в якому разі не вказує на те, що УЗО буде відключатися при перевищенні струмових навантажень. Воно для цього не призначене. При сильному перевищенні номінального струму ПЗВ просто-напросто згорить.

  • УЗО не завжди зможе врятувати людину від ураження електричним струмом. Якщо в трансформаторі не буде «помічений» диференційний струм, то ПЗВ не спрацює. Наводимо дуже поганий приклад: людина стоїть на ізольованому підставі і схопив фазний і нульовий робочий провід. Струму витоку немає, ПЗВ не спрацьовує! Тому застосування цього пристрою є не панацеєю, а потужним підмогою в питаннях безпеки. Правила техніки безпеки УЗО не скасовує!



  • Для домашньої електропроводки краще використовувати електромеханічні УЗО, вони більш надійні і точні, але і більш дорогі.

  • На всіх УЗО є кнопка «Тест», яка дозволяє перевіряти їх працездатність. При натисканні кнопки повинно статися спрацьовування УЗО, що дозволяє судити про його справності. В іншому випадку - термінова заміна.

  • Підбір номіналів УЗО і автоматичних вимикачів в електрощитку краще довірити фахівцям.

Comments


bottom of page